Muzyka

Raga – co to za muzyka?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o muzyce zwanej raga? Na czym ona polega i w czym tkwi jej sedno? Co ja konkretnie wyróżnia i na czym się ona opiera? Opowiemy o tym w następnych akapitach niniejszego wirtualnego poradnika.
Słowo raga tak ogólnie rzecz biorąc, pod kątem etymologicznym wywodzi się prawdopodobnie z języka sanskrytu. Jest to cecha typowa dla muzyki indyjskiej, która Wózki samojezdne AGV jest w zasadzie określana mianem muzyki klasycznej tego zakątka świata. Cecha nadrzędna to w tym przypadku melodia oraz ton, jakie mają dużą emocjonalność. Są to sentymentalne i pełne wrażeń dźwięki, a ich nadrzędną cechą okazuje się przede wszystkim improwizacja. Wyróżnia się dwie specyficzne odmiany raga, a mianowicie raga w odniesieniu do klasyfikacji utworów typowo męskich oraz ragini jako utwory damskie. Podstawą każdego raga okazuje się preludium, które fachowo przez indyjskich melomanów i znawców muzyki określa się mianem alape.

Jest to preludium o bardzo silnie zróżnicowanej długotrwałości, w związku z czym można mówić o rozmaitości nastrojów oraz wraz z tym szerokim wachlarzu wielorakich instrumentów, jakie są wykorzystywane do odegrania utworów tej kategorii. Co więcej, warto wspomnieć o raga właściwej, jaka zaczyna się zawsze od specyficznego wejścia bębnowych uderzeń, a później cechuje ten gatunek muzyczny trzymanie się jednego i tego samego rytmu. Dodatkowo, nie jest zmienne raczej tempo melodii. W szczególności ten rodzaj uzycznych utworów wykonywany jest przez aktorów bollywood chociaż nie tylko, ogólnie cała muzyka indyjska wyrosła z tej kategorii muzycznej.
Artykuł dzięki: