Muzyka

Folkowa muzyka jamajska

Termin mento wydaje się nie występować w języku polskim, ale dla miłośników muzycznych brzmień jest on bardzo dobrze znany, ponieważ stanowi nic innego jak swego rodzaju tradycyjną muzykę jamajską, jaka bazuje w szczególności na folklorze tego zakątka świata. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że lubiący nieco awangardowe i alternatywne rozwiązania muzyczne, jak najbardziej znają i w Polsce gatunek zwany mento.
Poza tym, że mento jest elementem narodowej muzyki kraju Jamajki, dodatkowo warto podkreślić, iż jest to też muzyka ska, jaka w dużym stopniu łączy się też z reggaee, z którego Jamajka ogólnie rzecz biorąc słynie. Jej specyfika jest bardzo charakterystyczna i nawiązuje stricte do dźwięków calypso, które tez jest nie tylko tańcem, ale i również tobagijską muzyką. W kontekście tego rodzaju dźwięków na pewno trzeba mieć na względzie fakt, że muzyka ta odznacza się rozrywkowym i tanecznym charakterem.

Jej pierwszym twórcą, a tym samym założycielem stał się prawdopodobnie ten sam autor, który stworzył podwaliny dzisiejszej muzyki ska. Możemy wspomnieć też o tym, że to nawiązanie do typowej muzyki tanecznej, czyli z języka angielskiego tak zwanego dancehallu. Nie da się ukryć, że styl tu omawiany kształtował się przez długie lata systematycznego rozwoju, a pierwsze lata jego powstania to początek dziewiętnastego stulecia. W połowie ubiegłego wieku był już mocno rozpowszechniony. Wiele jest tu tez wpływów muzyki afrykańskiej, która wywarła spory nacisk an tworzenie się mento.
Artykuł dzięki: